Kuchenki gazowe

porady, opinie, wszystko o kuchenkach

logo

Czy kuchenka gazowa jest niebezpieczna dla życia?

W jednym z ostatnich maili czytelnik pyta mnie:

Cześć! Przymierzam się do zakupu nowej kuchenki i mój wybór padł na gazową.

Zastanawiam się jednak czy kuchenka gazowa nie jest w pewien sposób niebezpieczna dla życia?

Jakie jest zagrożenie wybuchem?

Wiem, że wiele osób używa tego typu kuchenek przez całe życie i nic złego się nie dzieje, ale od czasu do czasu słyszy się o wybuchach gazu w mieszkaniu, a wtedy ma się szczęście jeśli ujdzie się z życiem.

Bardzo dobre pytanie. Wielu z nas do dziś używa jeszcze kuchenek gazowych. Przed nami robili to nasi rodzice i dziadkowie. Czy wszyscy oni wiedzieli, że zagrożenie jest na tyle niewielkie, że mogą bezpiecznie używać sprzętu gazowego, czy może raczej żyli w błogiej niewiedzy? 

Aby odpowiedzieć na pytania czytelnika zastanówmy się najpierw: Kiedy dochodzi do wybuchu gazu?

Gaz ziemny sam w sobie nie jest wybuchowy. Dopiero odpowiednia mieszanina gazu i powietrza jest niebezpieczna. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Aby cokolwiek się paliło (lub wybuchało) potrzeba tlenu. Bez tlenu nie ma ognia. Z drugiej strony jeśli tlenu będzie zbyt dużo, a gazu zbyt mało, dojdzie tylko do cichego pyknięcia i nic wielkiego się nie stanie.

Optymalnym stężeniem do wybuchu gazu jest 5-15%.

Dlaczego dobrze działająca kuchenka nie powoduje wybuchu gazu?

W poprawnie działającej kuchence gaz stopniowo mieszany jest z powietrzem znajdującym się w okolicy palnika. Gaz się pali, a nie wybucha gdyż jego ilość jest bardzo mała i jak tylko z dyszy wyleci go więcej od razu jest spalany. Powoduje to powstanie swego rodzaju równowagi. Tyle samo gazu zostaje spalone ile wylatuje z dyszy. Nieco ironicznie istnienie płomienia nie pozwala na dalsze rozprzestrzenianie się gazu w powietrzu co mogłoby skutkować dużym wybuchem.

Dlaczego w praktyce gaz czasem wybucha w domach?

Przyczyną wybuchu gazu niemal zawsze jest nie tyle sama kuchenka co nieszczelna instalacja gazowa. Sama kuchenka gazowa w dużym  uproszczeniu jest tylko zakończeniem rurki z gazem. Jeśli do przewodu, w którym jest gaz przyłożymy ogień, końcówka rurki się zapali, ale płomień nie wejdzie do środka rurki, gdyż nie ma tam tlenu. Problem jest wtedy gdy rurka z gazem straci szczelność gdzieś „po drodze”. Wtedy w wyniku braku płomienia, który mógłby spalić gaz, będzie się on ulatniał i mieszał z tlenem w pomieszczeniu. Po wymieszaniu wystarczy tylko niewielka iskra, aby doszło do wybuchu.

Wniosek

To nie kuchenka gazowa jest niebezpieczna, ale przewód doprowadzający do niej gaz. Jeśli zadbamy o szczelność samej instalacji gazowej w domu i będziemy ją okresowo sprawdzać, możemy zminimalizować ryzyko wybuchu, a wręcz całkowicie je wykluczyć.

Jedna odpowiedźzostaw odpowiedź →

  1. Radek

     /  12 maja 2012

    W mojej rodzinie używamy kuchenek gazowych praktycznie od momentu kiedy tylko pojawiły się na rynku i jak na razie nic złego się stało. Oczywiście nie znaczy to, że nic nie przytrafi się nam w przyszłości, ale jakoś nie czuję się zagrożony wybuchem.

    Tak jak autor napisał. Jeśli dbamy o instalację, nic złego nam nie grozi. Kropka!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz