Kuchenki gazowe

porady, opinie, wszystko o kuchenkach

logo

Jaki kolor praktyczniejszy? Biały czy Inox?

Lubię dostawać od Was maile, szczególnie gdy pytacie w nich o konkretne parametry kuchenek. Dzisiejszy list nieco mnie zdziwił, a jednocześnie zainteresował. Oto jego treść:

Jestem Michał. Niedługo kupuję kuchenkę gazową. Wybrałem gaz głównie dlatego, że jest on u mnie w mieszkaniu wliczony do czynszu, a prąd niestety nie. Z wyborem parametrów i rozmiarów sobie poradzę, ale zastanawia mnie różnica pomiędzy kuchenkami w kolorze białym, a Inoxem.

Czy różnica jest tylko w wyglądzie, czy może wybór materiału porycia ma wpływ np. na uciekanie ciepła z piekarnika, w czasie pieczenia?

Po pierwszy wyjaśnijmy czytelnikom, którzy nie są zorientowani w temacie, o co tak na prawdę pyta Michał. Jak wygląda biała kuchenka myślę, że każdy wie, gdyż w starszych mieszkaniach montowano tylko takie. Inox z kolei to niedawny wymysł. Jest to wykończenie z niemalowanej blachy (zwykle stalowej), które swoją nowoczesnością u jednych budzi zachwyt, a u innych obrzydzenie. Dla porównania oto kuchenka biała i Inox:

Czy kuchenka Inox jest wydajniejsza?

To, że Inox jest nowszą technologią, nie oznacza, że kuchenka w niej wykonana będzie grzała szybciej i wydajniej. Prawda jest taka, że jest to tylko kolor zewnętrznej pokrywy i niezależnie od niej wydajność kuchenki będzie zależeć od tego co jest w środku. W skrócie: Inox traci tyle samo biała kuchenka. Kolor pokrycia nie ma wpływu na straty cieple.

Ale różnica jest…

Jest jednak coś co odróżnia te 2 rodzaje kuchenek.

odporność na zabrudzenia – białe kuchenki nie wymagają stałej pielęgnacji, gdyż na farbie emaliowej nie widać tłustych odcisków pozostawionych przez palce, lub pryskające potrawy. Blacha z kuchenek Inox jest jak czytnik linii papilarnych. Bardzo dobrze zachowuje każdy odcisk palca. Sprawia to, że kuchenkę trzeba czyścić niemal codziennie. Szczególnie wtedy, gdy mamy małe dzieci, które lubią wszystko dotykać.

Teraz każdy musi zadać sobie pytanie, czy nowoczesny wygląd i styl jest ważniejszy niż częstotliwość czyszczenia. Jeśli nie mamy małych dzieci, niewykluczone, że Inox będzie lepszym wyborem, gdyż takie kuchenki zwykle lepiej pasują do nowocześnie urządzonego wnętrza. Jeśli jednak po kuchni biegają małe szkraby, raczej warto zostać przy starej tradycyjnej bieli.

Jedna odpowiedźzostaw odpowiedź →

  1. Xero

     /  12 maja 2012

    Ja ma w mieszkaniu kilka urządzeń w inoxie i muszę potwierdzić, że po całym dniu są całe w tłustych śladach od palców. Na szczęście niedługo robimy z mężem generalny remont, więc będzie okazja wymienić.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz