Kuchenki gazowe

porady, opinie, wszystko o kuchenkach

logo

Kuchenka gazowa na działkę

Jeśli potrzebna jest Ci kuchenka gazowa na działkę, do domku letniskowego, mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w jej wyborze.

Zakładam, że w domku letniskowym nie masz dostępu do gazu ziemnego. W przeciwnym wypadku wybór jest banalny, bo możesz kupić identyczną kuchenkę, jaką kupiłbyś (kupiłabyś) do mieszkania w bloku.

Skoro nie możesz korzystać z gazu ziemnego, pozostaje Ci gaz z butli. Raczej nie przydomowej, dużej butli, tylko wymiennych butli — albo turystycznych, albo butli 12-kilogramowych. W butlach kupuje się propan-butan, czyli LPG.

Paliwo to różni się w składzie od gazu ziemnego, którego podstawowym składnikiem jest metan. Oznacza to konieczność zastosowania nieco innych palników, bo mieszanka paliwowo-powietrzna musi być nieco inna w przypadku każdego z tych paliw.

Na to trzeba zwracać uwagę przy zakupie kuchenki. Palniki muszą być dostosowane do propanu-butanu (LPG).

Gdy to mamy już wyjaśnione, zastanówmy się, czy lepsza będzie kuchenka wolnostojąca z piekarnikiem, czy kuchenka do ustawienia na blacie. W tym pierwszym wariancie w domku potrzeba będzie więcej miejsca, a zazwyczaj domki letniskowe mają małą powierzchnię. Dlatego osobiście taką kuchenkę bym odrzucił — tym bardziej, że zazwyczaj nie ma potrzeby korzystania z piekarnika, choć można w nim wygodnie suszyć grzyby i owoce.

Ostatnim pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć, jest wielkość kuchenki.

Osobiście nie uważam, by na działce potrzebna była kuchenka z czterema palnikami, czyli odpowiadająca wielkością kuchence domowej. Jeśli ktoś wydaje na działce dużo przyjęć, to możliwość gotowania kilku potraw naraz na pewno będzie jak znalazł. W przeciwnym wypadku po prostu szkoda zagracać miejsce na blacie. Rzuć okiem na poniższe zdjęcie, jak dużo miejsca zajmuje taka kuchenka…

Czteropalnikowa kuchenka gazowa na działce w domku letniskowym.

Czteropalnikowa kuchenka gazowa na działce w domku letniskowym.

Widać, że kuchenka zajmuje całą głębokość blatu, podczas gdy kuchenka dwu- lub trzypalnikowa zajęłaby tylko jego połowę.

Właśnie mała kuchenka trzypalnikowa wydaje mi się idealna. Można taką kuchenkę kupić już za niecałe 100 PLN i wydaje mi się to bardzo atrakcyjną ceną.

Następny artykuł »