Kuchenki gazowe

porady, opinie, wszystko o kuchenkach

logo

Piekarnik do ciast. Gazowy czy elektryczny?

Jak wiemy każda kuchenka ma także wbudowany piekarnik. Właściwie to piekarnik jest największą częścią każdej kuchenki, więc można by powiedzieć, że to piekarnik ma nabudowaną kuchenkę, ale nie w tym rzecz. Dzisiejsze pytanie jest od pani Joanny z pod Krakowa.

Dzień dobry Panie Marcinie. Mam 53 lata i jestem bardzo przyzwyczajona do swojej starej kuchenki. Używam jej przede wszystkim do pieczenia ciast, gdyż dorabiam sobie piekąc je na różnego rodzaju komunie, chrzciny i tego typu okazje. Niestety moja aktualna kuchenka coraz częściej się psuje, a naprawy są coraz trudniejsze. (jest to stara kuchenka produkcji radzieckiej).

Zamierzam wreszcie kupić sobie nowy model jednak nie wiem czy poradzę sobie z jego obsługą. Do tego teraz są już takie kuchenki, które w piecu mają grzanie elektryczne, a nie gazowe jak w mojej. Czy w takiej elektrycznej piecze się trudniej czy łatwiej?


No cóż. Po pierwsze to z pewnością obsługa kuchenki gazowo-elektrycznej, bo tak fachowo nazywają się kuchenki, które u góry maja palniki gazowe, a piec zasilany jest prądem, nie przysparza problemów. Jeśli będzie pani korzystać tylko z podstawowych opcji typu włącz wyłącz to nauka obsługi nie zajmie więcej niż 15 sekund.

Co do różnic w sposobie grzania pieców gazowych i elektrycznych to są 3 podstawowe:

  • Piec gazowy rozgrzewa się wolniej niż elektryczny.
  • Piec elektryczny ma grzałkę, która albo jest włączona i grzeje z pełną mocą, albo jest wyłączona i nie grzeje wcale. Nie ma możliwości regulacji siły grzania. Piec gazowy ma dowolnie regulowany płomień.
  • Piec gazowy grzeje tylko od dołu, natomiast piece elektryczne mają często grzałki rozmieszczone w różnych częściach obudowy.

Jak lubią być pieczone ciasta?

Ogólna zasada jest taka, że ciasta przede wszystkim nie lubią wahań temperatury. Zbyt częste otwieranie piekarnika może np. spowodować, że ciasto nie urośnie tak jak powinno. W tym kontekście uzasadniony jest fakt, że doświadczone gospodynie domowe wolą piec ciasta w kuchenkach gazowych. Dla wprawnego kucharza, który zna swój piekarnik ustawienie odpowiedniego płomienia nie jest problemem, a dobrze ustawiony płomień sprawia, że temperatura w piekarniku jest niemal stała. Tyle samo ciepła jest tracone przez obudowę ile dostarczane jest przez ogień.

Piekarnik elektryczny można z kolei ustawić na określoną temperaturę i czujnik będzie za nas włączał i wyłączał grzałkę. Minusem tego rozwiązania jest to, że takie pstrykanie powoduje zmiany temperatury i ustawienie pieczenia np. na 200 stopni zwykle skutkuje pieczeniem gdzieś pomiędzy 185 i 210 stopni.

Podsumowując. Jeśli kupujemy piekarnik, w którym chcemy tylko szybko podgrzewać potrawy lub pieczemy dania niewrażliwe na zmiany temperatury lepszym wyborem będzie piec elektryczny. Jeśli jednak tak jak nasza czytelniczka pieczecie ciasta (które nie lubią wahań temperatury) piecyk gazowy jest lepszy.

Zostaw komentarz