Kuchenki gazowe

porady, opinie, wszystko o kuchenkach

logo

Propan – butan w kuchence gazowej

Propan – butan to dwa typy gazu płynnego. Posiadają one podobne właściwości, ale mają różne zastosowania. Nie można ich stosować zamiennie, ponieważ posiadają różne ciśnienie pracy i wymagają innych ustawień palnika.

Współczesne kuchenki gazowe lub kuchnie elektryczne wyposażone w piekarnik elektryczny moją być zasilane jednym z tych dwóch rodzajów gazu. Jednym spośród nich jest gaz ziemny, drugim natomiast – LPG, czyli mieszanina propan-butan. W tym pierwszym przypadku kuchnia gazowa jest po prostu podłączona do instalacji gazowej, natomiast w tym drugim – konieczna jest butla.

Ceny jednej butli w Polsce to kwestia od trzydziestu do maksymalnie pięćdziesięciu złotych. LPG jest produktem ubocznym, jaki wytwarza się przy rafinacji ropy naftowej, chociaż pozyskiwać go można także i ze złóż ziemnego gazu – nie mniej jednak czyni się to w niewielkim zakresie. Jeżeli chodzi o konsystencję tej mieszaniny, to sprawa ta przedstawia się w sposób następujący. Jeżeli LPG przechowuje się w znajdujących się pod ciśnieniem zbiornikach czy pojemnikach, wówczas jest on cieczą. Z kolei jeśli ciśnienie jest normalne, a temperatura pokojowa, to wtedy LPG ma postać gazu. Gazem właśnie napełniane są butle, które trafiają do domowych gospodarstw. Warto w tym miejscu wspomnieć, że nigdy nie napełnia się ich w całości, ale mniej więcej w osiemdziesięciu pięciu procentach. W ten właśnie sposób nie ma ryzyka, że butla mogłaby zostać rozerwana.

Historia LPG rozpoczęła się na cztery lata przed wybuchem pierwszej wojny światowej, kiedy to mieszanina ta została wynaleziona. Dwa lata później pojawiła się na rynku jako handlowy produkt. Początkowo znajdowała zastosowanie jedynie przy niedużych kuchenkach przenośnych. Obecnie LPG jest w gospodarstwach domowych wykorzystywany na bardzo szeroką skalę – mowa tutaj naturalnie o skali międzynarodowej, przy czym w tym kontekście największą popularnością cieszy się on w krajach Trzeciego Świata, gdzie naprawdę sporo ludzi nie ma dostępu do energii elektrycznej.

Z danych dotyczących naszego kraju wynika natomiast, że z butli z LPG korzysta w sumie niewielki odsetek domowych gospodarstw – jest to bowiem zaledwie kilka procent, mniej więcej około sześciu.
Chyba najwyższy czas to zmienić.

Zostaw komentarz