Kuchenki gazowe

porady, opinie, wszystko o kuchenkach

logo

Jak wykonać podłączenie kuchenki gazowej do gazu z butli?

Kupiliśmy kuchnię gazową i teraz przed nami stoi wyzwanie jak ją podłączyć do butli z gazem propan-butan (11 kg). Wbrew pozorom podłączenie kuchenki gazowej jest bardzo proste.

Zaglądamy z tyłu kuchenki aby zobaczyć jak wygląda wejście gazu do kuchenki, u góry kuchenki wystaje krótka rurka z gwintem zewnętrznym – jest to gwint 1/2” prawy – rurka może być prosta lub skierowana w dół. Jest to dla nas ważna informacja, ponieważ do wejścia gazu należy dokręcić stalową rurkę która będzie skierowana w dół. Do wyboru mamy rurkę prostą i rurkę zagiętą. Do wejścia gazu prostego odpowiednia będzie rurka kątowa, do wejścia gazu zagiętego w dół odpowiednia będzie rurka prosta.

Do podłączenia kuchni do butli będziemy potrzebowali: gotowe przyłącze do gazu z reduktorem, rurką i wężem gazowym lub kupujemy elementy:

 • stalową rurkę instalacyjną prosta lub zagiętą,
 • dwie opaski zaciskowe 10-16 mm,
 • wąż gazowy do gazu propan-butan (odpowiednia długość),
 • reduktor ciśnienia gazu (ciśnienie 37 mbar, przepustowość gazu 1,5 kg/h),
 • uszczelkę do podłączenia rurki oraz
 • uszczelkę do podłączenia reduktora z butlą gazową,
 • klucz nastawny 27,
 • śrubokręt krzyżakowy,
 • preparat do sprawdzania szczelności podłączeń gazowych lub wodę z mydłem (musi się pienić).

Gdzie to wszystko można dostać? W sklepie z AGD, sklepach z akcesoriami do gazu, w internecie. Kupując gotowe przyłącze zwróćmy uwagę aby sprzedawca dał nam gwarancję na nie. W sieci można znaleźć mnóstwo tańszych przyłączy, są one bez stalowej rurki, jednak dla naszego bezpieczeństwa warto dołożyć te kilkanaście zł. Rurka potrzebna jest w przyłączu po to aby gumowy wąż gazowy nie dotykał piekarnika, tylna ściana piekarnika nagrzewa się, przylegający do niej waż również będzie się nagrzewał a to zmniejszy jego wytrzymałość.

Skoro już dysponujemy wszystkimi elementami zaczynamy podłączanie:

 1. Zakładamy uszczelkę na kołnierz rurki, dokręcamy do wejścia gazu kuchenki (kluczem do oporu)
 2. Przykręcamy uchwyt rurki do tylnej ściany kuchenki (na dole)
 3. Podgrzewamy we wrzątku końcówkę węża, zakładamy na niego opaskę zaciskową, wciskamy wąż na rurkę ok 2 cm i zaciskamy opaskę na rurce z wężem, drugi koniec węża również podgrzewamy, zakładamy opaskę i wciskamy na reduktor, znów zaciskamy. (jeśli mamy gotowe przyłącze pomijamy ten punkt)
 4. Kluczem przykręcamy reduktor do butli gazowej – pamiętając o uszczelce – otwieramy zawór butli, spryskujemy preparatem do badania szczelności lub wodą z mydłem wszystkie łączenia. Jeśli widzimy pęcherzyki – znaczy że gaz się ulatnia i trzeba poprawić połączenie. Jeśli wszystko jest w porządku możemy zając się wymianą dysz.

Wymiana dysz w kuchence

Dysze które są oryginalnie w kuchence są na gaz ziemny. My potrzebujemy na gaz propan-butan. Dysze na gaz ziemny mają większe otworki i palniki nie będą działały odpowiednio.

W instrukcji obsług kuchni znajdziemy tabelę z rozmiarami dysz. Sprawdzamy jakie nam są potrzebne i kupujemy, (największy wybór jest w sklepach internetowych tam na pewno znajdziemy). Ponieważ dysze w kuchence są w trudno dostępnym miejscu, przyda się nasadowy klucz do dysz. Aby wymienić dysze musimy zdjąć palnik, wykręcić dysze na gaz ziemny i wkręcić dysze na propan-butan. Powtarzamy czynność dla każdego palnika.

Następnie odpalamy palnik, zmniejszamy płomień na minimum, zdejmujemy pokrętło, jest tam mała śrubka, śrubokrętem regulujemy płomień na najmniejszy. Oczywiście powtarzamy czynność dla każdego palnika.

Gotowe.

« Poprzedni artykuł
Następny artykuł »